Сидорець Надія Григорівна

Шкільна психологічна служба – це інтегроване утворення. Яке складається з трьох аспектів : наукового, прикладного та практичного. Психологія в школі – це багата за напрямками робота і одним із завдань психологічної служби системи освіти , як визначено Міністерством освіти і науки України НМЦ практичної психології та соціальної роботи , є підвищення ефективності навчально – виховного процесу та захист психічного і духовного здоров’я всіх його учасників.

Серед пріоритетних напрямків є психологічна просвіта. Результат цього напрямку - набуття вчителями та учнями психологічних знань і навичок. Які б допомогли успішно навчатися , працювати, спілкуватися . розвиватися тощо. Тобто отримані знання не повинні бути мертвим вантажем. А для цього Сидорець Н.Г. передбачає наскільки знання в даний час актуальні, яке мають значення та наскільки звична і приваблива форма передачі знань.

Основні форми такої роботи є : проведення різноманітних семінарів та тематичних педрад із застосуванням інтерактивних методів, " круглих столів”, тренінгів, тижнів психології, підготовка інформаційних буклетів, методичних рекомендацій тощо.

Цілеспрямований розвиток інтелектуальної та емоційної сфер дитини створює умови для розкриття здібностей та успішного навчання і пріоритетним напрямком роботи практичного психолога є психологічний супровід дітей від самого початку навчання у школі. Це дає змогу здійснювати динамічне спостереження , моніторинг розвитку сфер пізнання , почуттів та емоцій дітей. Мета такого супроводу – збереження психічного та психофізіологічного здоров’я , попередження та подолання будь – яких форм психічного насилля, сприяння процесу соціалізації та засвоєння соціальних цінностей і механізмів життєтворчості.

Практичним психологом школи постійно проводиться психолого – педагогічний супровід учнів перших класів та при переході з початкової школи до середньої. Адаптація – процес пристосування індивіда до умов та вимог нового середовища, умов життя та діяльності. Її результатом є пристосованість як особистісна якість, що є показником життєвої компетентності індивіда. Адаптації дитини до школи або до навчання в середній школі відбувається не одразу. Не день і не тиждень потрібні, щоб звикнути до нових умов. Це досить довгий процес, пов’язаний зі значним навантаженням усіх систем організму.

Упродовж кількох років з питань вивчення адаптації дітей до навчання у середній ланці практичний психолог спільно з адміністрацією, класними керівниками, вчителями – предметниками навчального закладу працює за таким планом :

1. Проведення спостережень за дітьми на уроках і перервах на початку року.

2. Психологічна діагностика з питань вивчення особистості учня.

3. Батьківські збори.

4. Індивідуально – корекційні заняття.